Witamy w Magazyn Szachista
 » Strona Główna // » Baza partii / » FORUM / » Kombinacje / » Nauka Gry / » Zadania / » Prenumerata / Kontakt
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   GrupyGrupy   ProfilProfil   Zaloguj i zobacz wiadomościZaloguj i zobacz wiadomości   ZalogujZaloguj 

jaka jest Najlepsza książka otwarć

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    www.szachista.com Strona Główna
-> Programy i komputery
Poprzedni temat :: Następny temat  
Autor Wiadomość
bladziaki
Nowy

PostWysłany: Czw Mar 09, 2006 9:18 pm
Temat postu: jaka jest Najlepsza książka otwarć
Odpowiedz z cytatem

jak w temacie obecnie używam książki z fritz 9

Ostatnio zmieniony przez bladziaki dnia Czw Mar 09, 2006 9:46 pm, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

_sephiroth
Nowy
Nowy

PostWysłany: Czw Mar 09, 2006 9:36 pm
Temat postu:
Odpowiedz z cytatem

Co znaczy mocniejsza?! Książka otwarć Fritza jest obszerna, bardzo dobrze zrobiona. Ja stworzyłem własną książkę otwarć, 3 900 000 partii każda do 25 ruchu dla każdej ze stron - robiło się to 10 godzin, ma prawie 6GB, niektóre partie się dublują, ale cóż, nie chce mi się teraz z tym bawic. Jak dla mnie jest to wystarczająca książka:)
Powrót do góry

brainw0rker
Hetman
Hetman

PostWysłany: Pią Mar 10, 2006 9:15 am
Temat postu:
Odpowiedz z cytatem

Najlepsza? Zależy do czego. Na grę przeciwko człowiekowi faktycznie książka Fritza9 z racji obszerności i mnogości wariantów jest optymalna. Z kolei do gry przeciwko enginom najlepsza obecnie wydaje się świerzutka książka Rybki by Jeroen Noomen. 130Mb, i do tego w zdecydowanej większości oparta na partiach programów (w przeciwieństwie do frycowej), a więc dostosowana do stylu i sposobu gry enginów. Ożeniłem te dwie książki, dało to niecałe 300Mb i uzupełniam na bieżąco partiami TopGM. Dla mnie bomba Wink Ściągnąłem też Fritz Power Book - 1.7Gb, monster, ale używam tylko do sprawdzania "co się gra" w danym wariancie. Nie polecam Ci natomiast tworzenia książki w sposób przedstawiony przez _sephirotha. Z tych 4 milionów wgranych bez żadnej selekcji partii to w ogromnej większości partie graczy ósmego rzutu, pełne błędów debiutowych, którymi zaśmiecił swoją książkę itp. Partii słabych graczy, których wynik nijak nie wynika z debiutu, a po nim właśnie program ocenia siłę wariantu. Jednym słowem psu na buty to się nie nadaje a zawala dysk.

_sephiroth
Nowy
Nowy

PostWysłany: Pią Mar 10, 2006 2:56 pm
Temat postu:
Odpowiedz z cytatem

Brainworker - z twojego posta wynika tylko to, że nie wiesz o co mi chodzi. Książka dla programu to jedno, oczywiscie Power book jest dobry, jesli chcesz zeby program gral najlepiej, ale co tak naprawdę to Ci da? Będziesz znać kontynuacje najsilniejszych arcymistrzów, bedziesz w pojedynkach z programami mial przewage i z całym szacunkiem g..no Ci to da. Twoja siła gry nie wzrosnie, bo jesli tylko chodzi Ci o wygrywanie Twoim programem z innymi programami innych graczy to Ci to nic nie da. Ja używam książki otwarc do analizy wlasnych partii, wzmacnianiu swojej wiedzy o debiucie, mogę zawsze sprawdzić, jaka kontynuacja jest najpopularniejsza, jaki procent wygranych bialych, czarnych i remisów, którą kontynuację wybierali najsilniejsi szachisci, ktore slabsi, jesli jakis ruch jest slaby i nisko oceniany, mogę zobaczyć czemu, dzięki temu nie wkuwam na pamięć najsilniejszych ruchów jak debil, tylko mogę zrozumieć, czemu właśnie są silne, dzięki czemu jak przeciwnik zagra coś słabszego będę już wiedział jak wypracować sobie przewagę. Co do oceniania siły wariantu - to widac, ze interesuje Cię tylko, żeby Twój Fritz miał jak najwyższe ELO, tylko co z Twoim? Każdy wariant ma pokazaną średnią wartość ELO graczy oraz można zerknąć na najsilniejszych i samemu ocenić, czy ten wariant jest dobry. Jak już wspomniałem - wszystko zależy do czego Ci to jest potrzebne, jeśli do wzmocnienia SWOJEJ siły gry to moje rozwiązanie jest zdecydowanie bardziej użyteczne.
Powrót do góry

bigran
Hetman
Hetman

PostWysłany: Pią Mar 10, 2006 3:15 pm
Temat postu:
Odpowiedz z cytatem

A ja właśnie sobie zakupiłem w antykwariacie "książkę otwarć" pana Zygmunta Szulce "Otwarcia szachowe" wyd. z 1955 r Very Happy Very Happy
Z całą pewnością nie jest to najsilniejsza książka otwarć Very Happy , niemniej jednak bardzo ciekawa lektura Wink.
I pomyśleć, że kiedyś tylko takie książki były, a mimo to szachiści grali w te szachy i to jak Very Happy
Powrót do góry

morton
Skoczek
Skoczek

PostWysłany: Pią Mar 10, 2006 6:09 pm
Temat postu:
Odpowiedz z cytatem

Hehe.. Dobre bigran Smile
A co do tych otwarć, to bawi mnie fakt, że niektorzy patrzą na %... Ile % wygrywają białe, ile czarne, a ile jest remisów... Ludzie, dojdziecie do rankingu około 2500 (zakładam, że na forum takiego nie mamy... ) to będziecie się interesować procentami... Na razie grajcie to co wam najbardziej pasuje, a nie to co pasuje topowym GM, bo do nich jest nam raczej daleko...
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email

tpp
Hetman
Hetman

PostWysłany: Pią Mar 10, 2006 9:41 pm
Temat postu:
Odpowiedz z cytatem

Trzeba też wziąć pod uwagę i inne umiejętności gry. Również to, że bywą iż zawodnik dobrze wychodzi z debiuti, a po kilku posunięciach pozycja się rozsypuje lub przegrywa wygraną końcówkę.
Wynik partii nie świadczy o sile debiutu.

tigran
Nowy

PostWysłany: Wto Lut 06, 2007 1:12 pm
Temat postu:
Odpowiedz z cytatem

jam mam ksiazke rybki i jest bardzo dobra.
Powrót do góry

Janczewski
Hetman
Hetman

PostWysłany: Wto Lut 06, 2007 1:35 pm
Temat postu:
Odpowiedz z cytatem

tigran napisał:
jam mam ksiazke rybki i jest bardzo dobra.

Może jakieś zalety, wady treść.
Dlaczego jest dobra?
Czyli więcej treści proszę.
Powrót do góry

tigran
Nowy

PostWysłany: Wto Lut 06, 2007 1:39 pm
Temat postu:
Odpowiedz z cytatem

zdaje mi sie ze jest bardziej agresywniejsza niz frita 7.
Powrót do góry

acidity
Hetman
Hetman

PostWysłany: Wto Lut 06, 2007 8:16 pm
Temat postu:
Odpowiedz z cytatem

Jeśli gramy z programem, to obojętne która książka (fritz, rybka) powinna być wystarczająca(można ją też modyfikować), jeśli jednak korzystamy podczas przeglądania własnych/cudzych partii i jednocześnie poszukujemy wzmocnienia gry, to lepiej utworzyć własną książkę.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Wszystkie czasy w strefie
www.szachista.com Strona Główna
-> Programy i komputery
Strona 1 z 1