Witamy w Magazyn Szachista
 » Strona Główna // » Baza partii / » FORUM / » Kombinacje / » Nauka Gry / » Zadania / » Prenumerata / Kontakt
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   GrupyGrupy   ProfilProfil   Zaloguj i zobacz wiadomościZaloguj i zobacz wiadomości   ZalogujZaloguj 

Szachy a matematyka...
Idź do strony 1, 2  Następny

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    www.szachista.com Strona Główna
-> Forum ogólne o szachach
Poprzedni temat :: Następny temat  
Autor Wiadomość
morton
Skoczek
Skoczek

PostWysłany: Nie Lip 24, 2005 7:18 pm
Temat postu: Szachy a matematyka...
Odpowiedz z cytatem

Mam do was pytanie? Jak sądzicie czy matematyka ma związek z szachami i na odwrót ? Smile Czy jeżeli ktoś gra przyzwoicie w szachy to jest zazwyczaj dobry z matmy? Smile Jakie macie (mieliście) oceny w szkole z tego przedmiotu? W końcu matematyka to królowa nauk... Very Happy
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email

wojniz
Pion
Pion

PostWysłany: Nie Lip 24, 2005 7:28 pm
Temat postu:
Odpowiedz z cytatem

W szkole mam 4, ale to z braku czasu - wole grać w szachy niż sie uczyć Laughing Laughing Laughing Laughing

A jeśli chodzi o związek matematyki z szachami to chyba chodzi o logiczne myślenie.....
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

lk85
Hetman
Hetman

PostWysłany: Nie Lip 24, 2005 7:29 pm
Temat postu:
Odpowiedz z cytatem

W szachy jako tako gram, myślę logicznie, a z matmą zawsze miałem problemy w liceum, ale to pewnie dlatego, że sie mało uczyłem Embarassed .
Powrót do góry

kedzier15
Goniec
Goniec

PostWysłany: Nie Lip 24, 2005 8:54 pm
Temat postu:
Odpowiedz z cytatem

Ja narazie podczas swej edukacji nie miałem problemów z matematyką jest to lekcja która praktycznie sama wchodzi mi do głowy dziwne jest to natomiast dla mnie że skoro matma jest dla mnie nietrudna to czemu mam takie nei problemy ale słabszy jestem z chemii a raczej to tak ze sobą nei jest powiązane chemia mi nie wchodzi do głowy tak.

A jeśli chodzi o powiązanie to nie widzę takiego jednoznacznego matematyka-szachy .
Powrót do góry

mattihau
Hetman
Hetman

PostWysłany: Nie Lip 24, 2005 9:30 pm
Temat postu:
Odpowiedz z cytatem

hmmm w moim przypadku to sie układa tak ze majcy nigdy poza lekcjami sie nie uczyłem tylko jakies zadane zadania i lekcje na których mnie nie było... tak wsyztsko pamietam z lekcji a wyniki chyba dobre bo zawsze 5 albo 6 Razz i sadze ze szachy napewno poprawiaja pamiec a pamiec jest tu potrzbna do wzorów ale takze logika bo po co pamietac wszystkie wzory jeśli niektóre mozna szybko wyprowadzić minimalizując mozliwośc pomyłki z powodu zawodności naszej pamieci:P

Mój muzyczny Świat
KUP INDEKS
progressive-bolt
Powrót do góry

wojtzuch
Hetman
Hetman

PostWysłany: Nie Lip 24, 2005 10:33 pm
Temat postu:
Odpowiedz z cytatem

Ja miałem zawsze problemy z matematyką, ale byłem nie dość, że w mat-fizie, to jeszcze w takim o bardzo wysokim poziomie - robiliśmy jeszcze szerszy program niż normalny mat-fiz, a ponadto nigdy mnie nie ciągnęło do nadrabiania nauką braku talentu.

Dość powiedzieć, że zostałem korektorem językowym Rolling Eyes

Beztalenciem w szachach chyba nie jestem, ale trudno mi nawet to ocenić - od niedzielnego grania w wieku lat kilku-kilkunastu, najczęściej na odwróconej (pomylone pola) szachownicy (o czym nawet nie wiedziałem Smile), minęło 10 lat, zanim ponownie dotknąłem szachów. Tym razem chyba na poważnie - w tym roku zainwestowałem w to z 700 zł Smile

Na pewno we znaki daje mi się to, co w matematyce - straszne roztargnienie.
Powrót do góry

morton
Skoczek
Skoczek

PostWysłany: Pon Lip 25, 2005 8:53 pm
Temat postu:
Odpowiedz z cytatem

Bo w sumie matmy nie trzeba się przecież uczyć... Wystarczy uważać na lekcjach i rozwiązać jakieś zadania w domu - w moim przypadku jest to po prostu praca domowa Smile Chyba nawet matma mi lepiej idzie niż gra w szachy, bo mam 6 na koniec w moim LO Very Happy Jak coś to służe pomocą z tego przedmiotu Smile Niech żyję skromność Wink
Powrót do góry

wojniz
Pion
Pion

PostWysłany: Pon Lip 25, 2005 8:56 pm
Temat postu:
Odpowiedz z cytatem

Moim zdaniem prawda jest taka że szachiści są dobrymi matematykami, zdaje sie nawt że jeden mistrz świata był matematykiem... tylko niepamietam który
Powrót do góry

tpp
Hetman
Hetman

PostWysłany: Pon Lip 25, 2005 9:29 pm
Temat postu:
Odpowiedz z cytatem

Jak to który?! Ósmy czyli Michał Tall
(Михаил Нехемьевич Таль, 8й чемпион мира по шахматам).

Ostatnio zmieniony przez tpp dnia Pon Lip 25, 2005 9:44 pm, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora

wojniz
Pion
Pion

PostWysłany: Pon Lip 25, 2005 9:35 pm
Temat postu:
Odpowiedz z cytatem

już wiem o kogo mi chodziło. Euwe był nauczycielem matematyki, więc mamy dwóch Smile
Powrót do góry

tpp
Hetman
Hetman

PostWysłany: Pon Lip 25, 2005 9:55 pm
Temat postu:
Odpowiedz z cytatem

A właściwie to trzech bo i Michał Botwinnik (Михаил Моисеевич Ботвинник) też był matematykiem (później programował maszyny cyfrowe - po naszem komputery)

Janczewski
Hetman
Hetman

PostWysłany: Wto Lip 26, 2005 7:01 am
Temat postu:
Odpowiedz z cytatem

Cześć.
Nie jestem pewien czy Botwinnik programował maszyny cyfrowe, czy tylko zajmował się tym teoretycznie(algorytmy), ale mniejsza o to.
Niewątpliwie matematyka ma wiele wspólnego z szachami, chociażby liczenie wariantów.
Nie można porównywać obliczeń(algorytmów) programów szachowych do liczenia szachistów, bo przecież te pierwsze tylko w ten sposób, przynajmniej narazie udają, że myślą Smile ,mimo to obliczenia programów to już czysta matematyka prawda?
Pozdrawiam
Krzysiek J.
Powrót do góry

Last_Knight
Goniec
Goniec

PostWysłany: Wto Lip 26, 2005 8:29 am
Temat postu:
Odpowiedz z cytatem

Cytat:
...Nie można porównywać obliczeń(algorytmów) programów szachowych do liczenia szachistów, bo przecież te pierwsze tylko w ten sposób, przynajmniej narazie udają, że myślą Smile ,mimo to obliczenia programów to już czysta matematyka prawda?

Na razie maszyny posługują się tylko językiem matematyki... choć jak patrze co czasem mój komputer wyprawia Wink

A wracając do tematu. Apeluję by każdy szachista miał podwyższoną ocenę z matematyki(związek szachy-matematyka został tu dowiedziony) i W-F'u(a co? Szachy to nie sport?!)!!

brainw0rker
Hetman
Hetman

PostWysłany: Wto Lip 26, 2005 12:10 pm
Temat postu: SPROSTOWANIE
Odpowiedz z cytatem

tpp napisał:
Jak to który?! Ósmy czyli Michał Tall.

Uprzejmie donoszę, że ósmy szachowy Mistrz Świata miał na imię Michaił (podobnie jak np. Bush to George a nie Jerzy) Pisowni jego nazwiska przez dwa "l" nie umiem sobie wytłumaczyć inaczej jak zbyt długim przytrzymaniem klawisza (zdarza się nawet takim purystom językowym Very Happy ) Jedno jest wszakże pewne - matematykiem nie był! Skończył literaturę rosyjską na uniwersytecie w Rydze, obronił się w 1957 z, jeśli mnie pamięć nie myli, Tołstoja. Stuprocentowy humanista, znany w dodatku z zamiłowania do śpiewu, gry na fortepianie i recytacji. Quot erat demonstrandum (tpp przetłumaczy Smile )
Skąd pomysł że matematyk Question Exclamation

tpp
Hetman
Hetman

PostWysłany: Wto Lip 26, 2005 3:54 pm
Temat postu: Re: SPROSTOWANIE
Odpowiedz z cytatem

brainw0rker napisał:
Uprzejmie donoszę, {...}
... Michaił
... Jedno jest wszakże pewne - matematykiem nie był! Skończył literaturę rosyjską na uniwersytecie w Rydze, obronił się w 1957 z, jeśli mnie pamięć nie myli, Tołstoja. Stuprocentowy humanista, znany w dodatku z zamiłowania do śpiewu, gry na fortepianie i recytacji. Quot erat demonstrandum (tpp przetłumaczy Smile )
Skąd pomysł że matematyk Question Exclamation
Gdzieś cosik słyszałem za juniora ale może pomyliło mi się z Botwinnikiem (i ten i ten Michał).
Michał nie jest źle gdyż można tłumaczyć imiona (Michał Anioł)
Słusznie Tal a nie Tall.
Słusznie humanista. Uczył w szkole. Jest też anegdota o nim jak na jego lekcji 2 dzieci grało (ukradkiem) w szachy. Jednemu wpisał uwagę w dzienniczku: "nie umiał znaleźć mata w 4 ruchach na lekcji literatury"
tpp nie jest forumowym tłumaczem Very Happy

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu Idź do strony 1, 2  Następny
Wszystkie czasy w strefie
www.szachista.com Strona Główna
-> Forum ogólne o szachach
Strona 1 z 2