Witamy w Magazyn Szachista
 » Strona Główna // » Baza partii / » FORUM / » Kombinacje / » Nauka Gry / » Zadania / » Prenumerata / Kontakt
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   GrupyGrupy   ProfilProfil   Zaloguj i zobacz wiadomościZaloguj i zobacz wiadomości   ZalogujZaloguj 

Błąd amatora

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    www.szachista.com Strona Główna
-> Nauka gry
Poprzedni temat :: Następny temat  
Autor Wiadomość
Marioluk 77
Nowy

PostWysłany: Pią Sty 20, 2017 9:07 pm
Temat postu: Błąd amatora
Odpowiedz z cytatem

Witam. Lubię szachy i grywam od czasu do czasu. Jestem amatorem bez żadnej kategorii 9i pewnie jeszcze długo się muszę uczyć - pomimo już trochę starszego wieku.) Powoli poznaję debiuty, ale często gram tak jak mi się wydaje, co prawie zawsze kosztuje mnie porażkę. Ostatni grałem partię i niestety w 18 ruchu popełniłem błąd, który kosztował mnie utratę Hetmana. Po prostu brak koncentracji i obserwacji szachownicy. Być może dla Was ta partia może być partią, gdzie tak się nie powinno grać, ale dopiero się uczę więc proszę o wyrozumiałość.

Mam prośbę o ewentualne rady. Jaki byłby najlepszy Waszym zdaniem ruch w 18 posunięciu dla białych? Grałem białymi. PS. jak napisałem w złym wątku to proszę o przesuniecie do prawidłowego. Dopiero się zarejestrowałem więc na razie poznaje forum.

Oto zapis partii do błędnego ruchu:

1. e4 c5 2. Sc3 Sf6 3. Sf3 Sc6 4. Gb5 a6 5. Ga4 Sd4 6. Gb3 b5 7. Sg5 c4 8. O-O cxb3 9. cxb3 h6 10. Sxf7 Kxf7 11. d3 (11. e5 Se8 12. d3 Gb7 13. Ge3 Se6 14. Se4 d6 15. f4 Kg8 16. Hf3 g6 17. f5 Sg5 18. Sxg5??? Gxf3

Aż sam sobie zaznaczyłem pytajniki.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

hilbert
Nowy

PostWysłany: Pon Sty 30, 2017 2:18 pm
Temat postu:
Odpowiedz z cytatem

Kilka komentarzy odnośnie partii

1. e4 c5 2. Sc3 Sf6 3. Sf3 Sc6 4. Gb5 a6 5. Ga4? (tylko bicie skoczka ma sens, oddajesz parę gońców ale cały czas myśl o rozwoju) Sd4? (b5 z grożbą c4 powoduje, że białe muszą oddać figurę za 2 pionki. Ruch Sd4 to pogwałcenie zasad rozgrywania debiutu - ruch figurą 1 raz) 6. Gb3 (podobnie jak wcześniej czarne zrobiły 2 razy ruch tą samą figurą w debiucie teraz robią to białe. Można grać np. d3 i grożba b5 i następnie c4 zneutralizowana) b5 7. Sg5?? (wciąż nie jest za późno grać d3. Ratuje gońca nawet słabsze a3 ale goniec na a7 stoi pasywnie. Ruch Sg5 jest przedwczesny. Jedna figura nie jest w stanie nic zaatakować. Nie ruszamy dwa razy tą samą figurą w debiucie bez wyraźnych powodów.) c4 (białe zyskują figurę i mają wygraną pozycję) 8. O-O cxb3 9. cxb3 h6 10. Sxf7? (białe oddają drugą figurę. Owszem, czarne nie mogą zrobić roszady ale nie mają powodów do obaw. Białe nie są w stanie złapać jakiejkolwiek inicjatywy i atakować króla) Kxf7 11. d3 (11. e5 Se8 12. d3 Gb7 13. Ge3 Se6 14. Se4 d6 15. f4 (sensowny ruch, próba otwarcia linii, jednak niczego nie zmienia. Król zdąży uciec) Kg8 16. Hf3 g6?? (poważni błąd. Po f5 białe mogą uzyskać inicjatywę.) 17. f5! Sg5 18. Sxg5??? (należało bić gońcem. trzeba uważać na motywy taktyczne gdy hetman stoi na tej samej diagonali co goniec mimo, że jest zakryty. Mówimy tu o związaniu skoczka tak długo jak hestman stoi na f3) Gxf3.

Dobrze, że szukasz informacji w sieci i chciałbyś poprawić grę. Z tej krótkiej partii widać, że szukasz pomysłu nie boisz się poświęcać figur jednak jest tu wiele błędów i niedokładności.

Rady:
-zapomnij o nauce debiutów na jakiś czas. Staraj się uczyć zasad rozgrywania debiutów (rozwój lekkich figur, roszada, centrum). Ewentualnie porównój swoje ruchy z teorią.
-nie podstawiaj figur. Staraj się aby figury były wzajemnie bronione.
-ćwicz jak najwięcej taktykę (kobinacje). Można to robić w sieci na smartfonie albo z książek.
-naucz się podstawowych końcówek (matowanie wieżą, hetmanem, król + pionek vs król).
-graj często, najlepiej z tempem min 30 minut na partię.
-bądź cierpliwy w nauce i w grze. W szachy trzeba włożyć trochę wysiłku. Trzeba czasu, żeby dojść do jakiegoś zadowalającego poziomu.
-ciesz się z gry. Jak coś wyjdzie ciesz się podwójnie. Jak nie wyjdzie wyciągaj wnioski i się nie martw. Człowiek się uczy na błędach.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Wszystkie czasy w strefie
www.szachista.com Strona Główna
-> Nauka gry
Strona 1 z 1